The Best of Savile Row – w rozmowie z Richardem Andersonem

W Ape bardzo cenimy naukę od mistrzów – tych, którzy spędzili dziesięciolecia na doskonaleniu swojego rzemiosła. Jednym z takich przykładów jest Richard Anderson, znany krawiec Savile Row. Zaczynając w Huntsman w 1982 roku, stał się najmłodszym Head Cutter w ich 150-letniej historii, zanim w 2001 roku założył własny sklep, który prowadzi do dziś. Rozmawialiśmy z Richardem, aby dowiedzieć się więcej…

img_5578

Zaczynając jako praktykant w Huntsman, jakie były Twoje początkowe przemyślenia i wrażenia związane z krawiectwem?

Rozpocząłem praktykę w Huntsman w wieku zaledwie 17 lat, miałem szczęście być szkolonym przez Colina Hammicka, jednego z najlepszych. To było przytłaczające środowisko do pracy, ponieważ powitanie na rozmowie z ryczącym ogniem i kominkiem z głowami jeleni na ścianie nie było tym, czego się spodziewałem! Było to bardzo trudne, zorientowane na mężczyzn środowisko, do którego początkowo trudno było się przyzwyczaić, ale ostatecznie było to wspaniałe.

W ciągu 19 lat w Huntsman stałeś się ich najmłodszym w historii Head Cutter. Co to było?

To był zaszczyt i wyzwanie podążać za poprzednimi głowicami Colinem Hammickiem i Bryanem Hallem, którzy mieli 50-letnie doświadczenie w cięciu w Huntsman. Miałem duże buty do wypełnienia, aby utrzymać jakość pracy wychodzącej z warsztatu, ale absolutnie kochałem odpowiedzialność za to. W pierwszym roku byliśmy w stanie poprawić sprzedaż i produkcję o 20%.

_mg_2733

Co sprawiło, że zdecydowałeś się założyć własny sklep w 2001 roku?

Po 17 latach pracy w Huntsmanie czułem, że krawcy z „The Row” tracą okazję, by w imię tradycji służyć dżentelmenom z szerszej grupy demograficznej. Spędziwszy te wszystkie lata w Huntsman, bardzo tradycyjnej firmie krawieckiej, której klientelą była arystokracja, prezesi firm i przeważnie 60 lat, zdecydowałem, że krawiectwo chcę uczynić mniej onieśmielającym dla moich rówieśników i młodszych.

Niektóre z tych starszych firm – tak wspaniałe, jak były i nadal są – onieśmielają mnie atmosferą „nie wchodzić”. Chciałem to pozbyć się. Wiedziałem, że dzięki połączonemu doświadczeniu mojego i Briana możemy zapewnić klientom bardziej przyjazne doświadczenie, ale bez poświęcania jakości cięcia, wykonania i obsługi. Moim marzeniem było przywrócenie życia „The Row”, a rok 2001 był okazją do otwarcia pierwszego krawca szytego na miarę w Savile Row od 50 lat. Był to dla nas idealny czas, aby zanurzyć się w jednych z najbardziej tradycyjnych krawców i zaoferować Różnica polega na tym, że przenosi odwieczne rzemiosło krawiectwa na zamówienie do przodu.

Jakie to uczucie stworzyć i zbudować własną markę osobistą i biznes w ciągu ostatnich 16 lat?

Czuję się niezwykle zaszczycony, że rozwinąłem firmę do obecnego stanu, a także jestem wdzięczny mojemu partnerowi biznesowemu. Rozwinęliśmy się drastycznie od czasu otwarcia drzwi w 2001 roku. Podróżujemy do USA trzy razy w roku i niedawno wróciliśmy z naszej pierwszej wystawy bagażowej w Hongkongu, którą będziemy odwiedzać dwa razy w roku, posuwając się naprzód.

Dla mnie i Briana niesamowite jest obserwowanie rozwoju firmy, możliwość zaoferowania naszym klientom najlepszej obsługi i wysokiej jakości krawiectwa. Dla mnie najlepsze jest, gdy ktoś rozpoznaje styl naszego domu. Każdy krawiec ma swój własny styl, a rozpoznanie przez klientów naszego stylu poza sklepem jest niesamowitym uczuciem.

img_3736

Dla kogo są najbardziej zapadające w pamięć znane twarze, dla których tworzyłaś garnitury?

 • Henry Kissinger
 • Gregory Peck
 • Senator John Warner Andre Leon Talley
 • George Michael
 • Benicio del Toro
 • Bryan Ferry
 • Kiefer Sutherland
 • Hugh Laurie
 • Ian McKellen
 • Lucian Freud
 • IMPei
 • Książę Beaufort
 • Gianni Agnelli
 • Bill blass

_mg_27021 Jak zmieniła się branża, odkąd zaczęłaś i co przewidujesz w przyszłości?

Gotowe do noszenia i szyte na miarę zdecydowanie wpłynęły na branżę krawiecką. Obecnie większość krawców w Savile Row posiada w ofercie sezonowe gotowe do noszenia kolekcje i oferuje usługi szyte na miarę, czego nie widziałbyś kiedyś w kolekcji krawców Savile Row.

Nie powiedziałbym, że gotowość do noszenia zagroziła istnieniu garniturów na zamówienie, jeśli cokolwiek, pomogła zwiększyć uznanie dżentelmenów za jakość szytych na miarę. Dla nas w Richard Anderson rozumiemy, że ubrania gotowe do noszenia i szyte na miarę zawsze będą istnieć i musimy to przyjąć, naszym największym pragnieniem podczas zakładania sklepu było połączenie tradycji z innowacyjną kreatywnością i zawsze będziemy pozostań wierny temu. To od nas jako ekspertów zależy, czy jakość kroju wygląda świetnie, jak również wykonanie i obsługa, którą świadczymy naszym klientom na najwyższym poziomie.

Krawcy zrozumieli, że nie ma już potrzeby zachowywania tajemnicy. Odkąd zacząłem w dojrzałym wieku 17 lat, zauważyłem ogromną zmianę w podejściu do sprzedaży do klientów; jest o wiele bardziej przystojny i otwarty.

Dopóki frezy i twórcy utrzymają jakość stylu i wykonania, branża pozostanie w dobrej kondycji. Liczba utalentowanych młodych ludzi, którzy przychodzą do branży, jest niezwykle obiecująca na przyszłość.

Co nowego u Richarda Andersona w sezonie jesień / zima 2017?

Wprowadziliśmy na rynek nasz pierwszy gotowy do noszenia płaszcz przeciwdeszczowy wykonany z tkaniny Ventile – podstawowego materiału dostarczanego do Royal Air Forces. Jest lekki i idealny do noszenia na garniturze w deszczowe dni, oferując jednocześnie ochronę i wygodę. Nawiązując do lat trzydziestych XX wieku, nasz płaszcz przeciwdeszczowy ma rozporek z pionowymi, ściąganymi kieszeniami, mankiety na nadgarstki oraz zakładkę i guzik przy kołnierzu. Detale wewnętrzne obejmują wieszak na łańcuch z dwiema pionowymi kieszeniami wewnętrznymi z zamkami błyskawicznymi.

Kolekcja ready to wear na ten sezon obejmuje wszystkie wysokiej jakości tkaniny, których można by się spodziewać u dżentelmenów w chłodniejsze miesiące, od garniturów z wełnianej flaneli po głębokie odcienie aksamitu i wełny czesankowej. W każdej kolekcji pozostajemy wierni naszemu domowemu stylowi, ale lubimy bawić się różnymi materiałami i wzorami. Nasze tweedy z limitowanej edycji zajmują 14/15 uncji i są w całości dostępne wyłącznie dla nas; są produkowane w Szkocji i dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów.

Dodaj komentarz