Mistrzostwo pędzla do golenia: część 1 – Wybór pędzla

 

Porozmawiajmy o pędzle do golenia na chwilę. Możesz myśleć, że są staroświeckie lub tandetne, ale prawda jest taka, że ​​używanie pędzla do golenia może mieć ogromny wpływ na jakość golenia. Niestety wybór i używanie pędzla do golenia może być trochę mylące dla niewtajemniczonych. Zacznijmy więc od próby zrozumienia tych opcji.

Najbardziej oczywistym kryterium wyboru jest cena. Powinieneś być w stanie znaleźć pędzel praktycznie na każdy budżet, więc ustaw sobie maksymalną cenę i trzymaj się jej. Należy pamiętać, że wiele golarek, które mają pędzle do golenia, w końcu otrzymuje inny pędzel, gdy używają go przez jakiś czas i zdecydowali, że wolą określony aspekt lub typ pędzla.

Kolejnym kryterium doboru jest rozmiar i kształt pędzla. Wymiary pędzla są zwykle wyrażane w milimetrach i często są podzielone na trzy sekcje: strych, węzeł, całkowita wysokość. Plik strych to rzeczywista długość włosów od czubka rączki do czubka włosów. Plik węzeł wskazuje ilość włosów zapakowanych w rączkę. Nawiasem mówiąc, rozmiar węzła może być trochę szkicowy, ponieważ włosy mogą być upakowane ciasno lub luźno. Wreszcie długość rączki jest brana pod uwagę, aby określić całkowita wysokość pędzla. Ogólnie mówiąc, większe szczotki działają lepiej, spieniając duże powierzchnie szybciej, podczas gdy mniejsze szczotki zapewniają większą kontrolę.

Rozmiary pędzli obejmują bardzo szeroki zakres, ale myślę, że można bezpiecznie powiedzieć, że przeciętny loft ma około 50 milimetrów, a przeciętny węzeł ma około 20 milimetrów.

Dwa dodatkowe czynniki rozmiar pędzla kształt są trochę bardziej niejednoznaczne. Pierwszym jest to, że wierzchołki poddasza można uformować w wachlarz lub cebulkę. Każdy styl ma swoich zwolenników, którzy twierdzą, że jeden kształt jest lepszy od drugiego, ale nie ma co do tego prawdziwej zgody. Drugi to rozmiar kształt rączki. Rozmiar i kształt to kolejna osobista preferencja, ale jeśli nie wiesz, czego chcesz, sugeruję zmierzenie odległości od dłoni do opuszki kciuka i niech będzie to maksymalna długość rączki.

Ostatnim kryterium jest rodzaj włosia w szczotce. Pędzle do golenia występują zwykle w jednym z trzech rodzajów włosia: sierść dzika, włosie borsukalub syntetyczny. Niedawno szczotki z włosiem końskim zaczęły wracać na rynek po prawie 100-letniej przerwie spowodowanej groźbą wąglika w okresie I wojny światowej.

 

Szczotki z włosia dzika (naturalne włosie)

Pędzle z włosia dzika – często nazywane pędzlami z „naturalnego włosia” są najczęściej spotykane w sklepach masowych, takich jak apteki i sklepy spożywcze. Większość tych pędzli nie jest zbyt dobrze zbudowana i zwykle wymaga więcej pracy, aby uzyskać przyzwoitą pianę. Nie oznacza to jednak, że wszystkie szczotki z włosia dzika są poniżej standardu. Wręcz przeciwnie, dobrze wykonana szczotka z włosia dzika posłuży przez wiele lat i całkiem dobrze sprawdzi się po okresie włamania. Działają szczególnie dobrze z mydłami do golenia, chociaż można ich używać również z kremami do golenia. Czasami te pędzle są farbowane, aby wyglądały jak szczotki z włosia borsuka.

Szczotki z włosia borsuka

Szczotki z włosia borsuka są ogólnie uważane za preferowany materiał na pędzle do golenia i generalnie mogą szybciej się pienić oraz zatrzymują więcej ciepła i wody niż szczotki innych typów. Istnieje jednak wiele różnych klas włosów i niestety nie ma znormalizowanego procesu klasyfikacji między producentami. Tak czy inaczej, istnieje kilka ogólnych wskazówek, których możesz użyć.

Najniższy gatunek włosia borsuka jest ogólnie określany jako „czysty”. Gatunek ten charakteryzuje się ciemnym kolorem i grubymi, stosunkowo sztywnymi, szorstkimi włosami. Niektórzy producenci lekko rozjaśniają włosy, aby nadać im wygląd wyższej jakości, ale same włosy nadal będą wyglądać szorstko.

Następny krok jest zwykle nazywany super borsuk or dobry borsuk. Te szczotki są generalnie lepiej zbudowane, a włosy są drobniejsze, bardziej miękkie i jaśniejsze. Szczotki Super Badger zatrzymują wodę i ciepło zauważalnie lepiej – czasami znacznie lepiej – niż niższe klasy szczotki i mogą szybciej się lepiej pienić.

Najwyższy gatunek włosia borsuka jest ogólnie oznaczony jako „silvertip. ” Pędzle te są zwykle wykonane w najwyższym standardzie, często ręcznie robione, po najwyższych cenach. Włosy Silvertip są często kremowe na wierzchu z ciemniejszymi pasmami poniżej i bardzo cienkimi, ale wciąż dość elastycznymi włosami. Te szczotki zatrzymują jeszcze więcej wody i ciepła niż szczotki superbadger, ale jest to mniej radykalna poprawa.

Pędzle syntetyczne

Wreszcie są pędzle syntetyczne. Mogą to być pędzle z włosiem nylonowym, a także szczotki z bardziej specjalistycznym materiałem syntetycznym. Ich cena i wydajność zwykle mieszczą się w przedziale między szczotkami z dzika i borsuka.

 

Pozwólcie, że wspomnę o kilku dodatkowych przemyśleniach na temat włosów pędzla. Po pierwsze, ponieważ włosie dzika zatrzymuje mniej wody niż włosie borsuka, wybranie szczotki z włosia dzika z wyższym włosiem pomoże zrekompensować zatrzymywanie wody. Po drugie, dziki i borsuki są zabijane, aby zebrać ich mięso i sierść, więc jeśli jest to problemem, wybierz szczotkę z włosiem syntetycznym lub końskim. Nawiasem mówiąc, prawie cała sierść borsuka używana w pędzlach do golenia pochodzi z Chin, gdzie borsuk jest uważany za szkodnika i kontrolowany na podstawie licencji. Wreszcie, pędzle do golenia są przeznaczone do użytku z tradycyjnymi mydłami i kremami do golenia. Ale niektórzy używają ich również z bezszczotkowymi kremami i żelami. Pamiętaj, że składniki niektórych produktów bezszczotkowych mogą uszkodzić naturalne włosy pędzla, więc jeśli nie masz pewności co do reakcji składnika, rozważ użycie szczotki z włosiem syntetycznym.

Teraz masz już podstawy wyboru pędzla do golenia. Następnym razem pokażę Ci, jak ładować, budować i nakładać pianę za pomocą pędzla do golenia.

Nauczyciel golenia

Dodaj komentarz