Czy tablet to nowy laptop?

Zaledwie kilka lat temu laptop był naprawdę królem, jeśli chodzi o przenośne komputery, a powodem tego było to, że był to mniej więcej jedyna opcja w tej dziedzinie, a skromny tablet, który jeszcze nie zauważył ogromnego zastosowania, ma. ciesząc się dzisiaj. Katalizatorem tej gwałtownej zmiany mógł być rok 2010 i premiera pierwszego iPada firmy Apple. Tablet został wprowadzony do głównego nurtu i wkrótce prawie każda marka technologiczna poszła w ślady swoich własnych wariantów przenośnych komputerów PC.

Dziś najlepsze tablety mogą konkurować z wieloma laptopami w niemal każdym obszarze. Istnieją również hybrydy – te, które mają na celu wypełnienie luki między tabletem a laptopem, będąc jednocześnie jednym i drugim. Mając niezliczoną liczbę na dzisiejszym rynku, która całkiem wygodnie obejmuje wszystkie te obszary, Ape zadaje pytanie – czy tablet to nowy laptop? Aby to ustalić, musimy najpierw rozważyć zalety i wady pary w każdym kluczowym obszarze.

Rozmiar

Oczywiście zarówno tablet, jak i laptop zostały wprowadzone w celu zapewnienia większej przenośności i jest to prawdopodobnie najjaśniejszy powód, aby wybrać tablet zamiast starszego, bardziej masywnego kuzyna. Większość tabletów ma średnio około 10 lub 11 cali, chociaż czasami mogą być większe, na przykład iPad Pro, który oferuje opcję wyświetlacza 12.9 cala. Jednak laptop może z łatwością mierzyć 15 lub 16 cali średnicy, a także być znacznie cięższy. Jeśli problemem jest przenośność, ale jesteś zdeterminowany, aby wybrać laptopa, istnieją mniejsze możliwości, takie jak budżetowy 11.6 ″ ASUS VivoBook E203. Możesz także zdecydować się na hybrydę – na przykład DELL Inspiron 13 5000 ma 13.3 ″ szerokości i jest składany.

ipad-pro-select-hero-201706-2

Wydajność

W tym dziale jest całkiem jasne, że laptop pozostaje zwycięzcą, przynajmniej na razie. Większy rozmiar większości laptopów pozwala im spakować znacznie więcej sprzętu, co oznacza, że ​​prawie nie jest to wyzwanie dla tych, którzy chcą wykonywać bardziej wymagające zadania. Tablet jest więcej niż wystarczający do przeglądania Internetu, przesyłania strumieniowego Netflix lub wysyłania wiadomości e-mail, ale po prostu nie będzie działał tak dobrze, jak dobry laptop, jeśli planujesz uruchomić coś więcej niż tylko Candy Crush. Rzeczywiście, laptop do gier to bardzo osobna podkategoria, a marki takie jak AlienWare specjalizują się w tej dziedzinie.

Jeśli chodzi o pamięć masową, większość tabletów wykorzystuje dysk półprzewodnikowy (SSD) jako sposób na zmniejszenie ich rozmiaru i kosztów. Są z tego korzyści, takie jak potencjał większej prędkości i zmniejszające się zużycie baterii, chociaż rzadko pozwalają one na więcej niż 128 GB pamięci, co blednie w porównaniu z dyskami twardymi o pojemności 500 GB i używanymi w większości laptopów. Uważaj jednak, ponieważ dyski SSD stopniowo stają się coraz większą częścią rynku, może się to zmienić w ciągu najbliższych kilku lat.

f-2

Użyteczność

Łatwość obsługi i wygoda ma ogromne znaczenie zarówno w przypadku laptopów, jak i tabletów, a oba mają swoje unikalne zalety i wady w tej dziedzinie. Jedną z rażących różnic jest to, że tablety zazwyczaj nie mają fizycznej klawiatury, co zmusza użytkownika do pisania za pomocą cyfrowej klawiatury dotykowej na wyświetlaczu urządzenia. Chociaż jest to dobre do napisania krótkiej wiadomości, ci, którzy regularnie piszą obszernie, docenią zalety klawiatury laptopa. Trwa też walka między ekranem dotykowym a gładzikiem, chociaż ostatecznie jest to tylko kwestia osobistych preferencji. Jako kompromis, niektóre tablety oferują oddzielne odłączane klawiatury, takie jak Google Pixel C, chociaż wiąże się to ze znacznym dodatkowym kosztem 73 funtów.

piksel-c-2

Żywotność baterii

Ponieważ zapotrzebowanie na energię tabletów jest mniejsze niż w przypadku laptopa, ich żywotność baterii prawie zawsze jest najlepsza. Duża część obudowy tabletu jest zajęta przez samą baterię, podczas gdy większe możliwości sprzętowe laptopów oznaczają, że mają one stosunkowo mniej miejsca na baterię. Na przykład Apple ocenia żywotność baterii swojego MacBooka Pro na 10 godzin, ale w praktyce 7 godzin jest bardziej realistycznym oszacowaniem przy umiarkowanym użytkowaniu. Natomiast mniejszy tablet, taki jak Samsung Galaxy Tab S2, zapewni 12-14 godzin pracy na baterii – wystarczy, aby można go było używać przez cały dzień, zanim będzie wymagał ładowania.

samsung_sm_t813nzdexar_32gb_galaxy_tab_s2_1245717-2

 

Cena

Cena jest niezwykle ważnym czynnikiem dla wielu osób dokonujących zakupu tak znaczącego jak laptop lub tablet i chociaż nie ma między nimi przepaści w kosztach, dobry tablet generalnie kosztuje kilkaset funtów mniej niż dobry laptop. Na przykład hybryda Microsoft Surface Pro 4 zaczyna się od 749 funtów, chociaż tańsze tablety, takie jak Google Pixel C, kosztują zaledwie 299 funtów. Chociaż nadal możesz kupić przyzwoity budżetowy laptop za podobną cenę, produkty dużej marki, takie jak MacBook Pro, zaczynają się od 1,249 GBP, a laptop do gier AlienWare 13 w tej samej cenie.

incipio-microsoft-surface-pro-4-faraday-advanced-black-d_1-2

Wnioski

A więc wracając do naszego pierwotnego pytania, czy tablet to nowy laptop? Krótka odpowiedź brzmi: nie – w każdym razie jeszcze nie całkiem. Chociaż tablet nie jest jeszcze gotowy do zastąpienia swojego mocniejszego poprzednika, z pewnością stworzył bardzo cenną i przydatną niszę na rynku. Jego dłuższa żywotność baterii i większa przenośność sprawiają, że jest idealny dla osób często podróżujących, a jego niższa średnia cena jest zawsze dużym plusem. Jednak większa wydajność i łatwość obsługi laptopa oznacza, że ​​nigdzie nie idzie bez walki.

Dodaj komentarz