10 najlepszych królewskich zapachów

Perfumy to starożytny królewski skarb. Kapłani-królowie wielkich starożytnych cywilizacji byli prawdopodobnie pierwszymi ludźmi, którzy perfumowali swoje ciała, spieniając je spalonym drewnem i przyprawami, aby zadowolić nozdrza ich bogów. Przemysł perfumeryjny zaczął się jako sprawa wyłącznie męska. Podobnie jak w królestwie zwierząt, samiec alfa był bardziej intensywnie pachnący niż jego partner jako część jego królewskich regaliów; prezentował bardziej ekstrawaganckie zdobienie – jego Korony Dwóch Krajów, jego maści i olejki były ludzkim odpowiednikiem wspaniałych kołnierzy twarzy orangutana i bardziej ortodoksyjnego piękna pawia ogona i lwiej grzywy.

 

Od Egiptu po cesarską Rosję, okryty kadzidłem władca błogosławił wody rzek, aby zapewnić narodową płodność. Kiedy ostatnio brytyjski premier Joseph Chamberlain lub król Hiszpanii Alfonso nosili dziurkę od orchidei, czy użytkownicy podświadomie przypomnieli sobie, że nazwa egzotycznego kwiatu pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „jądro”? Oferujemy 10 królewskich zapachów dla Man, Lord of Creation od Les Senteurs, Premier of Perfume:

 

1. Różne przez Creed Fragrances

Creed ma wyjątkowy rodowód ponad 250 lat jako dostawcy dla królów i cesarzy: na ich liście mailingowej znajdowali się Jerzy IV, Napoleon III, Franciszek Józef i car Mikołaj II. Royal Oud jest mrocznie dramatyczny i aktualny, gdy odkrywa olejek zapachowy tej chwili; gładko piżmowy Millesime Imperial został stworzony dla uczczenia 140 cesarskiej służby; ale mam zamiar zaproponować królewską wodę z krakowanego lodu i cytryny do zastosowania książęcego. Mrożona i orzeźwiająca, to rewolucyjna hesperydowa woda perfumowana na bazie złotego grejpfruta i cytryny z koktajlowymi nutami mięty, bazylii i czarnego pieprzu. Uwielbiam jego trwałą moc – rzadką w cytrusowym zapachu – i cudowny chłód: ożywiający i pobudzający jak zimny prysznic.

Creed Fragrances od 90 £

2. Bois Blonds od Atelier Cologne

Bois Blonds od Atelier Cologne jest dyskretny i pełen emocji. Zarówno marka, jak i formuła odwołują się do 700-letniej historii wody kolońskiej, która rozpoczęła się około 1380 roku wraz z wynalezieniem wody Królowej Węgier, ziołowego pluska niezwiązanego z płcią, który urzekł średniowieczną Europę. Lekkie, dostojne i niezwykle stylowe Bois Blonds wykorzystują jedne z najstarszych olejków w palecie perfumiarzy, składniki znane od starożytności: kwiaty pomarańczy, neroli, wetiwer i przezroczyste kadzidło, mielone w pachnącym drewnie. Tak jak twarz królewskiej damy nie może być zasłonięta kapeluszem, tak też księcia nie wolno przytłoczyć swoim zapachem: zawsze pamiętaj, że świat interesuje się bardziej tobą niż twoim zapachem. Bois Blonds uwydatnia twoją obecność, tak jak rama robi obraz.

Blond Woods £ 95 / 100ml

 

3. Une Rose przez Editions de Parfums Frederic Malle

Róża była naszym narodowym kwiatem co najmniej od czasów Henryka VIII, w młodości najpiękniejszego księcia chrześcijaństwa. Henry umyłby się w wodzie różanej, a dziś na Bliskim Wschodzie ludzie nie mają żadnych zahamowań co do perfumowania się różą. Nie zapominaj, że ma właściwości rozbudzania kobiecej seksualności i działa jak afrodyzjak dla obu płci. Une Rose to cracker, jeśli masz ochotę wkroczyć na nowy grunt węchowy. Słodki absolut róży tureckiej jest podszyty następstwem gorzkich ostrych nut rumianku, paczuli, wetiweru i kastoreum. (Ostatni olej pozyskiwany był z zaplecza bobra kanadyjskiego, ale zapewniam, że dziś jest niezmiennie syntetyzowany). Bazą perfum jest odurzający wdech winnego osadu i czarnych trufli Perigord, apertif królewskiej uczty; zapach pobłażania.

Jedna Róża £ 135 / 50ml

 

4. Fougere Royale marki Houbigant

Firma Houbigant została założona w latach siedemdziesiątych XVIII wieku i zaopatrywała Ludwika XVI i Marii Antoniny w pachnące towary. Fougere Royale istnieje od 1770 lat i ma swoje miejsce w historii jako pierwsze na świecie „nowoczesne” perfumy – czyli wykorzystujące syntetyczne nuty. Niedawno zrekonstruowany i przepakowany w bajeczny flakon, który nie zawstydziłby Versailles Fougere Royale to oryginalne i tytułowe fougere, zbudowane na klasycznym akordeonie lawendy i kumaryny. Zielone korzenne nuty pelargonii mienią się wśród ciemniejszych przyjemności paczuli i mchu dębowego, słodzone różą i tonką. Świeży, obszerny, dostojny i głęboko satysfakcjonujący.

Fougere Royale £ 105 / 100ml

 

5. Back to Black autorstwa Kiliana

Czarny to kolor tak dramatyczny i emocjonalny, że niektórzy królowie i książęta zakazali noszenia go na swoich dworach; inni (jak Filip II z Hiszpanii) uczynili go swoim osobistym kolorem podpisu. Showstopper firmy Kilian wprowadza pachnący tytoń z południowoamerykańskich kolonii Philipa i miesza go odważnie i zmysłowo z miodem, wanilią, paczulą, kadzidłem i wetiwerią. Efekt hipnotyzujący jest jednocześnie wszechobecny, ale subtelny; bogaty, podnoszący na duchu i nieuchwytny. Jeśli zawsze miałeś ochotę spróbować orientalnego, ale odstraszała Cię rażąca ekstrawagancja tego gatunku, wypróbuj Back to Black: myślę, że nawrócisz się dzięki jego zmysłowej, aromatycznej godności.

Powrót do czerni 155 £ / 50ml

6. Tezeusz – Lorenzo Villoresi

Hołd dla legendarnego księcia Attyki, który zabił Minotaura, poślubił czarownicę księżniczkę Medeę i przemierzał Morze Śródziemne w poszukiwaniu nowych światów do podbicia. Kwiatowy szypr, który zaczyna się od psychotropowej gałki muszkatołowej, czarnego pieprzu i szałwii, po czym rozwija się w heroiczne serce pudrowego irysa, jaśminu, ambrowego czystka i paczuli. Podstawą jest bogata mieszanka piżma, agaru i skór. Mówi się, że Aleksander Wielki w naturalny sposób wypocił zapach fioletu, symbolu Aten: starożytni nadludzie nie bali się perfumować się kwiatami. Hiacynty i anenomy wyrosły z krwi umierających młodych sportowców ukochanych przez bogów, podczas gdy bezduszny Narcyz przeobraził się w pachnący biały kwiat.

Tezeusz £ 69 / 50ml

 

7. Seplasia i Nero autorstwa Bruno Acampora

Poczuj zapach rzymskiego cesarza dzięki tym dwóm olejkom perfumeryjnym Bruno Acampora. Mocne, czyste i intensywne – jak książę Cambridge – te olejki można nakładać bezpośrednio na skórę, rozcieńczać innymi olejami nośnikowymi lub balsamami do ciała – a nawet dodawać do ekstrawaganckich i dekadenckich kąpieli. Seplasia przywołuje zapach pałacu cesarza Tyberiusza na Capri z niekończącymi się tarasowymi ogrodami klifowymi kwiatów i owoców spadającymi kaskadami do morza: neroli, bergamotka, ylang-ylang, wetiwer, palisander, fiołek, cytryna i geranium.

Olejki do perfumowania rzymskiej orgii lub do namaszczania po porannej kąpieli.

Nero jest ciemniejszy, bardziej ponury: drzewno-korzenny orientalny (druga opcja na tej liście), który rozpoczyna się świecącym złotym zachodem słońca szafranu i grejpfruta, przechodzącym w mroczne ciepło bursztynu, cedru i afrodyzjaku paczuli.

Seplasia £ 135 / 10ml i Nero £ 135 / 10ml

 

8. Książki Dziesięć autorstwa Knize.

„Może powinni byli powiesić Kaisera…”, mówiła moja babcia, kiedy byłam niemowlęciem. Knize to wiedeński dom krawiecki, w którym niegdyś wyposażył Wilhelma II i jego dwór wojskowy. Zapach marki pojawił się w 1921 roku i 90 lat później wciąż ma mocne uderzenie. Niemal parodia pruskiej męskości (być może co istotne, Dietrich był kiedyś klientem)

Knize Ten to rycząca fanfara ze skór, cedru i paczuli, ożywiona pobudzającymi nutami zwierzęcymi i słodzona goździkami goździkowymi, jaśminem i różą, którą trudno znaleźć, ale która wspina się po wewnętrznym grzbiecie perfum. Knize Ten to zapach, który uwielbiam pokazywać niewtajemniczonym: szybko pojawiające się wyraz twarzy szoku, rozbawienia i zniewolenia to radość. I jest bardzo intensywny: poproś o mały rozmiar. To będzie trwało.

Zarezerwuj dziesięć £ 60 / 50ml

 

9. Boskie dziecko – Etat Libre d’Orange

Ten jest ekscentrycznym snem dla tych, którzy nadal trzymają się Boskiego Prawa Królów. Święte Dzieciątko, nadzieja dynastii, jest ciekawym dodatkiem, ale nie zniechęcaj się kapryśną ekscentrycznością jego prezentacji: jest w nim uzależniający i oryginalny zapach. Zapachy tytoniowe to podgrupa perfum, która została zainaugurowana przez Caron Tabac Blond (105 £ / 50ml) w 1919 roku. Oto inna interpretacja: tytoń podawany nieoświetlony i zimny, skontrastowany ze świeżością wody różanej i kwiatu pomarańczy, zagęszczony mokką i piżmem . I coś więcej: czuję tam mimozę lub cassie i może zielony migdał. Coś drzewnego, intensywnego i wilgotno pudrowego. Intrygujące i lekko szalone. Tak atrakcyjnie.

Divin Enfant 59.50 GBP / 50 ml i Caron Tobacco Blond 105 GBP / 50 ml

 

10. Sel Marin marki Heeley Parfums

James Heeley to skromny geniusz, który zasługuje na ciągłe poszukiwania wszystkich miłośników zapachów. Oceaniczne perfumy istnieją już od ponad 20 lat, ale oto jeden, który jest zupełnie inny: świeży i przewiewny jak poranek w Cowes z Jerzym V i carem w 1909 roku, proporczyki latające na wszystkich królewskich jachtach i wszyscy świeża w białym lnie, kaczki i granatowe blezery. (Kto z gapiów mógłby sobie wyobrazić, że pod eleganckimi strojami podobni do cesarskich kuzyni byli obszernie wytatuowani w niebieskie węże i smoki?). Sel Marin to małe arcydzieło impresjonistycznego niedopowiedzenia: słoneczne nuty cytryny prowadzą do chłodnych szklistych zielonych wspomnień wodorostów, soli i brzozy z ciepłem i czystością białego piasku. Idealny na wakacyjne poranki lub do uspokojenia w upalny dzień w biurze.

Sól Morska £ 120 / 100ml

Dodaj komentarz